محبوب ترین مطالب

 • کسب درآمد از اینترنت

 • افزایش ترافیک و بهبود رنک الکسا

 • خرید ترافیک

 • دریافت ترافیک از طریق تبلیغات محیطی

 • خرید سوشیال سیگنال

 • سوشیال سیگنال

 • تبادل لینک

بیشترین امتیازها

 • 10 نکته مهم طراحی سایت

 • مقایسه CMS عمومی و CMS اختصاصی

 • قالب آماده بخریم یا قالب اختصاصی طراحی کنیم؟

 • مراحل طراحی حرفه ای وب سایت

 • آموزش آنالیز سئو سایت

 • SMO چیست ؟

 • سئو off-page چیست ؟

Saturday, 23 June 2018 12:59

مراحل طراحی حرفه ای وب سایت

(1 رای)

روند اصولی و صحیح طراحی حرفه ای سایت

در این مقاله روال درستی که یک سایت در طول آن طراحی و کد میشود را بررسی میکنیم. ذهنتان را از آنچه از قبل میدانستید خالی کنید و این مسیر ساده را با هم مرور کنیم.

گام اول در طراحی سایت – تعریف سناریو

اینکه سایت شما قرار است یک سایت شرکتی ساده باشد یا فروشگاهی یا یک مرکز دانلود فایل، کلیات سایت شماست. فرض کنید یک فروشگاه اینترنتی میخواهید. برای طراحی سایت فروشگاهی باید از قبل مشخص کرده باشید که چه جزئیاتی دارید و طی چه مسیری یک محصول در سایت شما فروخته میشود. اینکه صرفا بگوییم یک فروشگاه میخواهم یا بی نتیجه خواهد بود یا طراحی سایت شما با شکست مواجه خواهد شد. شما انقدر باید جزئیات را مشخص کرده باشید که در اواسط طراحی سایت هیچ تغییری ندهید. پروژه های موفق قبل از اجرا حدود 10 تا 50 صفحه جزئیات نوشته شده هستند. ما فرض میکنیم شما در مورد پروژه تان مشورت کردید و مشاوره گرفتید و سناریو را پس از تحلیل و بررسی کامل نگارش کرده اید. با این شرط به سراغ گام دوم میرویم. این مرحله همان نقشه راه است. مانند طراحی نقشه یک ساختمان است. در مراحل بعدی به سادگی قابل تغییر نیست. در یک ساختمان شاید بشود یک دیوار را کج کرد اما نمیتوان برخی ستون های اصلی را حذف یا جابجا کرد.

گام دوم طراحی سایت، طراحی قالب یا تعریف ساختار UI/UX

در مورد طراحی قالب و انتخاب بین خرید قالب آماده یا طراحی اختصاصی قالب در مقاله ای جدا بحث کرده ایم. به یاد داشته باشید این مرحه مانند ساختن اسکلت ساختمان است. پس از پایان این مرحله امکان تغییرات در UI تقریبا غیر ممکن است و هر تغییری به سختی بازسازی یک ساختمان خواهد بود. پس از طراحی قالب یا خرید قالب مورد نظر که توسط یک UI کار انجام میشود باید قالب را برای موتورهای جستجو بهینه کنیم و به صورت همزمان واحد backend روی CMS شما کار خواهد کرد.

گام سوم طراحی سایت – تولید CMS اختصاصی یا نصب CMS عمومی

اینکه CMS یا تفاوت در کجاست در مقالات مجزا صحبت کرده ایم. اگر CMS اختصاصی باشد که نسبت به سناریو کد میشود. اگر CMS مانند جوملا یا ورد پرس عمومی باشد، قالب متناسب با CMS طراحی شده همزمان نصب و راه اندازی میشوند. پس از اینکه CMS و قالب را به هم اتصال دادیم میتوانیم برای انتشار وب سایت طراحی شده اقدام کنیم.

تغییرات در سایت پس از طراحی و انتشار سایت

دو نوع تغییر در این مرحله داریم. یک دسته ساختار اصلی UI یا دیتابیس را تحت تاثیر قرار میدهد که بسیار دشوار است و برنامه نویس و طراح سایت به سختی زیر بار تغییرات در این مرحله میروند و یک دسته تغییرات به سادگی قابل انجام است. البته برخی تغییرات ساده و قابل انجام برای مشتری به هدف جلب رضایت مشتری توسط هر شرکتی انجام خواهد شد.

روال غلط طراحی سایت در ایران

البته عموما در ایران این روند معکوس طی میشه. اول CMS انتخاب میشه. مثلا میگن با وردپرس یه سایت بسازیم. چرا وردپرس؟ چون بسیار ارزان است. بعد یه قالب از نمایشگاه قالب یکی از سایت های فروش قالب انتخاب میکنن که به خاطر عکس هاش خیلی جذابه. در نهایت همه عکس های اون قالب رو با عکس های کسب و کار خودشون تغییر میدن. با توجه به قالب تصمیماتی میگیرن و سناریو رو بارها تغییر میدن و متاسفانه در نهایت چیزی که تحویل میگیرن یک UI زشت با UX غیر استاندارد هست که به دلیل حذف عکس های اورجینال قالب، یک ظاهر افتضاح داره و در نتایج گوگل هم به سختی دیده میشه.

 

 

 

 

آخرین ویرایش در Sunday, 24 June 2018 12:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.